Author Topic: Despre sapunuri, diverse informatii.  (Read 261 times)

Offline razvan

• Global Moderator
  • Hero Member
  • traieste constient!
    • blog de bunatati culinare
Re: Despre sapunuri, diverse informatii.
« Reply #15 on: June 19, 2017, 11:52:18 AM »
un ph mai mare, inseamna un sapun mai bazic, un ph mic inseamna mai acid, deci hotarati-va :D

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #16 on: June 19, 2017, 12:07:20 PM »
Apa de ploaie este intr-adevar cam cu multe impuritati, nu cred ca este cea mai buna  desi in cartea  mea speciala de producere a sapunului pe care am achizitonat-o  :),scrie ca este ideala, eu ma cam indoiesc. Oricum am folosit-o doar la primele 2 sapunuri, apoi la celelalte fiindca am uitat-o in congelator am pus apa demineralizata.Nu stiu cat este de naturala fata de apa distilata sau apa de ploaie, e tot un fel de apa distilata si aceasta dar se obtine prin alte procedee care nu sunt in totalitate naturale.
Apa distilata nu am gasit!
La urmatorul as vrea sa folosesc apa termala.

http://sapun-organic.blogspot.ro/2015/01/apa-distilata-sau-apa-demineralizata.html
« Last Edit: June 19, 2017, 12:12:28 PM by sandra m »

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #17 on: June 19, 2017, 12:18:11 PM »
un ph mai mare, inseamna un sapun mai bazic, un ph mic inseamna mai acid, deci hotarati-va :D

Rixthinna sa se hotarasca, ea e cu ph-ul mic-mic. :D

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #18 on: June 19, 2017, 12:29:11 PM »

Tot Rixthinna este cu experimentele, eu prefer sa nu ma complic, cumpar apa si gata . Ii dau voie sa le faca pe sapunurile mele dar trebuie sa fie chiar mai atenta decat ar lucra pentru Nasa, altfel o pateste pe pielea ei  ;D.

Raspunsul aici mai mult pt Nik 44 :),scuze.
« Last Edit: June 19, 2017, 12:33:01 PM by sandra m »

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #19 on: June 19, 2017, 12:51:40 PM »

Sau apa distilata cu un cazan de țuică, evident nefolosit anterior la substanțe bahice :)))
« Last Edit: June 19, 2017, 12:53:12 PM by sandra m »

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #20 on: June 19, 2017, 12:54:51 PM »
https://www.emag.ro/aparat-pentru-distilat-palinca-volum-17-l-5999558571849/pd/DVRQQBBBM/

daca Rixthinna vrea, poate sa imi cumpere asa ceva, eu nu ma supar,chiar l-am vazut in Auchan. :D

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #21 on: June 19, 2017, 01:49:06 PM »
Rixhinna ph-ul mic-mic, nu prea e bun, e doar o strategie de a vinde. Din ce inteleg eu aici sapunurile din comert chiar il au asa deci nu prea conteaza asta. Substantele sintetice folosite fac tot raul deci sapunul meu natural e normal sa aiba un ph mai mare, peste 7, alcalin (bazic) ::)

Gata termin cu cititul, ca ajung ori filozof, ori numai inteleg nimc. :-\

http://naturalbucovinean.ro/ph-sapun-natural-20006/

Offline razvan

• Global Moderator
  • Hero Member
  • traieste constient!
« Reply #22 on: June 19, 2017, 07:15:22 PM »
Organismul ca să trăiască īn armonie are nevoie de un ph neutru sau ușor alcalin (7-7,5). Cum pielea este cel mai mare organ al omului, e lesne de īnțeles că sapunele din comerț cu un ph scăzut ataca pielea si implicit ființa umană.

Offline Nik44

• Jr. Member
  • **
« Reply #23 on: June 19, 2017, 07:41:09 PM »
https://www.emag.ro/aparat-pentru-distilat-palinca-volum-17-l-5999558571849/pd/DVRQQBBBM/

daca Rixthinna vrea, poate sa imi cumpere asa ceva, eu nu ma supar,chiar l-am vazut in Auchan. :D
Eu pun prunele la bătaie  ::)

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #24 on: June 19, 2017, 10:10:45 PM »
Organismul ca să trăiască īn armonie are nevoie de un ph neutru sau ușor alcalin (7-7,5). Cum pielea este cel mai mare organ al omului, e lesne de īnțeles că sapunele din comerț cu un ph scăzut ataca pielea si implicit ființa umană.

Dar ce ph poate sa aiba sapunul de la Avene de care spuneam astazi ca este foarte bun, daca hartia de test nu s-a colorat deloc?
Sau nu are, exista sapun fara ph?

Offline razvan

• Global Moderator
  • Hero Member
  • traieste constient!
« Reply #25 on: June 19, 2017, 10:54:35 PM »
Īnseamnă că este neutru, dacă e acid iti arde pielea si bazic are alte efecte.

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #26 on: June 19, 2017, 11:02:54 PM »
Īnseamnă că este neutru, dacă e acid iti arde pielea si bazic are alte efecte.

Atunci  sapunurile mele intre 8-9 se incadreaza destul de bine si macar stiu ce am pus in ele!

Offline Rixthinna

• Khenifra
  • Administrator
  • Hero Member
  • fa mai mult din ce te face fericit
« Reply #27 on: June 19, 2017, 11:10:21 PM »
Mie imi faci un lot cu lavanda si musetel cu apa de roua.
Un suport rudimentar de lemn pe care ar fi fixata o folie de plastic alba, cu o mica greutate in mijloc si roua s-ar strange acolo.
Apoi, usor batut cu degetul in folie si apa se va strange in mijloc, se va gasi o metoda pentru a colecta apa. Cu o seringa sau gaurit si apa va ajunge intr-un recipient curat.
Totul trebuie sa fie foarte curat, farmacie. Chestia cu ph-ul ma pune in incurcatura, stiu doar ca o doctora mi-a recomandat cu ph neutru. Probabil unii prefera un ph, altii altul, nu stiu daca sapunurile din comert au toate acelasi ph, ramane de testat.
Cat despre instalatia de tuica, prefer totusi roua. Cred ca pot strange destula cu folia sau pur si simplu intind 100 sau 500  farfurioare de unica folosinta in gradina la tara, se va strange ceva.
Apropo...infasurand un magnet intr-o bucata de panza, poate fi lasat un timp pe un jgheab.
Pulberile metalice vor fi captate, ploaia poate contine asa ceva. Ei bine, multe din acele pulberi metalice pot fi micrometeoriti.
Apoi, trebuie un microscop bun, puse pe lamele...dar deja sunt off-topic. :o
« Last Edit: June 19, 2017, 11:12:29 PM by Rixthinna »

Offline sandra m

• Jr. Member
  • **
« Reply #28 on: June 19, 2017, 11:29:25 PM »
Mie imi faci un lot cu lavanda si musetel cu apa de roua.
Un suport rudimentar de lemn pe care ar fi fixata o folie de plastic alba, cu o mica greutate in mijloc si roua s-ar strange acolo.
Apoi, usor batut cu degetul in folie si apa se va strange in mijloc, se va gasi o metoda pentru a colecta apa. Cu o seringa sau gaurit si apa va ajunge intr-un recipient curat.
Totul trebuie sa fie foarte curat, farmacie. Chestia cu ph-ul ma pune in incurcatura, stiu doar ca o doctora mi-a recomandat cu ph neutru. Probabil unii prefera un ph, altii altul, nu stiu daca sapunurile din comert au toate acelasi ph, ramane de testat.
Cat despre instalatia de tuica, prefer totusi roua. Cred ca pot strange destula cu folia sau pur si simplu intind 100 sau 500  farfurioare de unica folosinta in gradina la tara, se va strange ceva.
Apropo...infasurand un magnet intr-o bucata de panza, poate fi lasat un timp pe un jgheab.
Pulberile metalice vor fi captate, ploaia poate contine asa ceva. Ei bine, multe din acele pulberi metalice pot fi micrometeoriti.
Apoi, trebuie un microscop bun, puse pe lamele...dar deja sunt off-topic. :o

Doctora ti-a recomandat bine, sapunul acela are ph neutru, credeai gresit ca nu are ph din cauza hartiei de testare care a ramas necolorata.
Cu inventia prea complicat  ???,  adu-mi doar apa de roua si iti fac cate sapunele doresti. :)

Offline Rixthinna

• Khenifra
  • Administrator
  • Hero Member
  • fa mai mult din ce te face fericit
« Reply #29 on: June 19, 2017, 11:54:25 PM »
Ce-o fi asa de complicat sa intind o folie in gradina? O strang si gata. :)